Dětská zimní kombinéza: Trendy a praktické kousky pro malé dobrodruhy

Dětská Zimní Kombinéza

Trendy zimní kombinézy

Zimní období s sebou přináší potřebu teplého a pohodlného oblečení, a to platí i pro ty nejmenší. Zimní kombinézy jsou skvělou volbou pro miminka a batolata, protože jim poskytují maximální ochranu před chladem, sněhem a větrem. Letošní trendy v oblasti zimních kombinéz se nesou v duchu praktičnosti, kvality materiálů a moderního designu.

Rodiče se stále častěji zajímají o kombinézy zateplené přírodními materiály, jako je peří nebo vlna. Tyto materiály jsou prodyšné, hřejivé a zároveň šetrné k dětské pokožce. Oblíbené jsou také kombinézy s membránou, která zajišťuje voděodolnost a prodyšnost zároveň. Co se týče designu, v kurzu jsou veselé barvy, zvířecí motivy a geometrické vzory.

Při výběru zimní kombinézy je důležité dbát na správnou velikost, kvalitu zipů a zapínání a také na reflexní prvky, které zvyšují bezpečnost dítěte za snížené viditelnosti.

Výběr správné velikosti

Zvolit správnou velikost oblečení může být někdy oříšek. Abyste se vyhnuli zbytečnému vracení a výměně, věnujte pozornost těmto tipům. Nejdůležitější je znát své míry. Vezměte si do ruky krejčovský metr a změřte si obvod hrudníku, pasu a boků. Tyto údaje porovnejte s velikostní tabulkou, kterou naleznete u každého produktu. Pozor, každý výrobce má vlastní tabulku, proto se nespoléhejte na univerzální číslování. Pokud se vaše míry pohybují mezi dvěma velikostmi, doporučujeme zvolit tu větší. U elastických materiálů volte raději menší velikost, u pevných materiálů naopak tu větší. Nezapomeňte zohlednit i svůj styl oblékání. Pokud preferujete volnější střihy, zvolte o číslo větší velikost. Naopak pokud máte rádi oblečení na tělo, zvolte velikost menší.

Nepromokavé a prodyšné materiály

Moderní outdoorové oblečení se spoléhá na sofistikované materiály, které vás udrží v suchu a pohodlí i za nepříznivého počasí. Nepromokavost se měří ve vodním sloupci – čím vyšší číslo, tím lépe materiál odolá dešti. Prodyšnost se udává v g/m²/24h a značí, kolik gramů vodní páry materiál propustí za 24 hodin. Mezi nejpoužívanější nepromokavé a prodyšné materiály patří:

Membránové materiály: Tvoří je tenká membrána nalaminovaná na vnější látku. Membrána má mikroskopické póry, které propouští vodní páru, ale ne kapky deště. Příkladem je Gore-Tex, eVent nebo Sympatex.

Potahované materiály: Nepromokavost zajišťuje tenká vrstva polyuretanu (PU) nebo silikonu nanesená na vnější látku. Tyto materiály jsou cenově dostupnější, ale obvykle méně prodyšné než membránové.

Třívrstvé materiály: Kombinují vnější látku, membránu a vnitřní podšívku do jednoho celku. Jsou odolné a vysoce funkční, ale také dražší.

Při výběru materiálu zvažte, v jakých podmínkách budete oblečení používat. Pro nenáročnou turistiku postačí základní potahovaný materiál. Pro náročné aktivity v dešti a sněhu je vhodnější investovat do membránového materiálu.

Bezpečnostní prvky na kombinéze

Kombinéza, ať už motorkářská, pro jezdce na okruhu nebo pracovní, není jen o vzhledu. Je to především ochranný štít. Bezpečnostní prvky jsou klíčové. Mezi ty základní patří chrániče. Najdete je na ramenou, loktech a kolenou. Chrání klouby před nárazy a odřeninami. Důležitý je i chránič páteře. Ten může být integrovaný přímo v kombinéze, nebo se dokupuje samostatně. Kvalitní kombinézy mívají chrániče s certifikací CE, která zaručuje určitý stupeň ochrany.

Kromě chráničů je důležitý i materiál. Kůže je stále považována za nejodolnější. Moderní textilní materiály s kevlarovými vlákny ale dohání její vlastnosti a nabízejí lepší prodyšnost. Bezpečnostní švy a reflexní prvky zvyšují viditelnost jezdce za zhoršených světelných podmínek.

Tipy pro péči o kombinézu

Kombinézy jsou skvělé, ale péče o ně může být někdy oříšek. Nebojte, stačí pár triků a vaše kombinéza bude vypadat skvěle ještě dlouho. Vždycky se řiďte pokyny na štítku, každý materiál vyžaduje jinou péči. Obecně platí, že kombinézy perte naruby a zapnuté na zip, aby se nepoškodily. Pokud perete v pračce, zvolte šetrný program a nižší teplotu. Sušičku raději vynechejte, mohla by kombinézu srazit. Po vyprání ji pověste na ramínko a nechte volně uschnout. Žehlení se většinou vyhýbejte, pokud je nezbytně nutné, žehlete naruby a na nízkou teplotu. Ať už se chystáte na párty nebo jen tak do města, s těmito tipy bude vaše kombinéza vždycky za hvězdu!

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: móda

Autor: Jiří Novotný

Tagy: dětská zimní kombinéza | oblečení pro děti