Solární ohřev TUV: Teplá voda zadarmo ze slunce?

Solární Ohřev Tuv

Výhody solárního ohřevu

Solární ohřev vody, ať už se jedná o ohřev teplé užitkové vody (TUV) nebo vody v bazénu, přináší řadu nesporných výhod. Především se jedná o ekologické řešení šetrné k planetě. Solární energie je obnovitelný zdroj, který neprodukuje žádné emise skleníkových plynů ani jiných škodlivin. To z něj činí ideální volbu pro ty, kteří chtějí snížit svou uhlíkovou stopu a žít udržitelnějším způsobem. Další velkou výhodou je úspora nákladů na energie. Solární ohřev vody dokáže pokrýt až 70 % vaší roční spotřeby teplé vody, což se projeví na nižších účtech za elektřinu nebo plyn. Instalace solárního systému je sice počáteční investicí, ale dlouhodobě se vám vyplatí. Solární systémy jsou také velmi nenáročné na údržbu a mají dlouhou životnost, obvykle 20 a více let. Kromě úspory a ekologie přináší solární ohřev vody i další benefity. Zvyšuje hodnotu vaší nemovitosti a zajišťuje vám nezávislost na dodávkách energií. V neposlední řadě je třeba zmínit i to, že moderní solární systémy jsou esteticky nenáročné a snadno se integrují do stávající architektury budovy.

Typy solárních systémů

V zásadě rozlišujeme dva základní typy solárních systémů pro ohřev vody: termální a fotovoltaické. Termální systémy, jak název napovídá, využívají sluneční teplo k ohřevu vody. Fotovoltaické systémy naopak přeměňují sluneční záření na elektřinu, kterou lze následně využít k ohřevu vody v bojleru.

Vlastnost Solární ohřev TUV Elektrický ohřívač vody
Pořizovací náklady Vyšší Nižší
Provozní náklady Nízké Vysoké
Ekologická šetrnost Vysoká Nízká
Závislost na počasí Ano Ne

Termální solární systémy se dále dělí na systémy s přirozenou a nucenou cirkulací. Systémy s přirozenou cirkulací fungují na principu tepelného syfonu – ohřátá voda stoupá do zásobníku a chladnější voda klesá do kolektorů. Tyto systémy jsou jednodušší a levnější, ale méně účinné, obzvláště v zimních měsících. Naopak systémy s nucenou cirkulací využívají čerpadlo pro cirkulaci teplonosné kapaliny mezi kolektorem a zásobníkem. Jsou účinnější a flexibilnější, ale také dražší a náročnější na instalaci.

Fotovoltaické systémy pro ohřev vody fungují tak, že vyrobená elektřina ze solárních panelů je vedena do elektrického bojleru, kde ohřívá vodu. Tyto systémy jsou nezávislé na teplotě okolí a fungují i při zatažené obloze, i když s nižším výkonem. Jsou vhodné pro domácnosti s vysokou spotřebou elektřiny a možností využití přebytků energie.

Výběr správného systému

Výběr správného solárního systému pro ohřev teplé užitkové vody (TUV) nebo vody v bazénu závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitější je velikost a typ vašeho domu, počet osob v domácnosti a množství teplé vody, které běžně spotřebujete.

Pro menší domácnosti s nižší spotřebou teplé vody může být dostačující kompaktní systém s termosifonickým oběhem. Tyto systémy jsou cenově dostupnější a jednodušší na instalaci. Pro větší domácnosti s vyšší spotřebou teplé vody je vhodnější systém s nuceným oběhem. Tyto systémy jsou sice dražší, ale také účinnější, a to i v oblastech s menším množstvím slunečního svitu.

Dalším důležitým faktorem je orientace a sklon střechy. Ideální je střecha orientovaná na jih se sklonem 30-45 stupňů. Pokud vaše střecha nesplňuje tyto podmínky, nezoufejte. I na střechách s jinou orientací a sklonem lze solární systém instalovat, i když s nižší účinností.

Při výběru solárního systému je také důležité zvážit typ a velikost zásobníku na teplou vodu. Pro menší domácnosti postačí zásobník o objemu 150-200 litrů. Pro větší domácnosti je vhodnější zásobník o objemu 300 litrů a více.

Než se rozhodnete pro konkrétní systém, doporučujeme konzultovat váš výběr s odborníkem. Ten vám pomůže vybrat systém, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a možnostem.

Instalace a údržba

Instalace solárního systému pro ohřev teplé užitkové vody (TUV) a vody obecně vyžaduje odborné znalosti a zkušenosti. Doporučuje se najmout si certifikovaného instalatéra, který zajistí správnou instalaci a zapojení systému. Instalace obvykle zahrnuje montáž solárních kolektorů na střechu nebo jinou vhodnou plochu, instalaci zásobníku na teplou vodu a propojení všech komponent potrubím. Důležitá je také instalace regulace, která zajišťuje optimální chod celého systému.

Pravidelná údržba je klíčová pro dlouhou životnost a efektivní provoz solárního ohřevu. Doporučuje se provádět kontrolu a údržbu alespoň jednou ročně, ideálně na jaře. Kontrola by se měla zaměřit na stav solárních kolektorů, těsnění, potrubí a funkčnost regulace. Důležité je také pravidelné čištění solárních kolektorů od nečistot, jako jsou listí, prach a ptačí trus. V případě potřeby je nutné provést doplnění nemrznoucí směsi do systému. Pravidelnou údržbou a včasným řešením případných problémů zajistíte bezproblémový a efektivní provoz vašeho solárního systému po mnoho let.

Slunce, ten žhnoucí reaktor na obloze, nám dává energii zdarma. Solární ohřev vody je jako natažená dlaň, která přijímá tento dar.

Bořivoj Svoboda

Solární ohřev teplé užitkové vody (TUV) představuje investici, která se vám vrátí v podobě dlouhodobých úspor za energie. Počáteční investice do solárního systému se liší v závislosti na velikosti a typu systému a také na složitosti instalace. Obecně platí, že menší systémy pro ohřev TUV pro rodinné domy se pohybují v cenové relaci desítek tisíc korun, zatímco větší systémy pro bytové domy nebo komerční objekty mohou dosahovat statisíců.

Doba návratnosti investice do solárního ohřevu vody se odvíjí od několika faktorů:

Počáteční investice do solárního systému

Výše úspor za energie, které solární systém přinese

Z geografické polohy a orientace domu, která ovlivňuje množství slunečního záření

Od spotřeby teplé vody v domácnosti

V průměru se návratnost investice do solárního ohřevu TUV pohybuje mezi 7 až 15 lety. Je však důležité si uvědomit, že solární systém vám bude sloužit po dobu několika desetiletí a po jeho zaplacení budete mít k dispozici prakticky bezplatný zdroj teplé vody. Kromě úspor za energie přináší solární ohřev vody i další benefity. Snižuje vaši závislost na fosilních palivech a přispívá k ochraně životního prostředí. Solární energie je čistý a obnovitelný zdroj energie, který neprodukuje žádné emise skleníkových plynů. Investice do solárního ohřevu vody je tak investicí do udržitelné budoucnosti.

Dotace a financování

V České republice existuje několik programů na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie, včetně solárních systémů pro ohřev teplé užitkové vody (TUV). Tyto dotace pomáhají snížit počáteční investici do solárního systému a urychlují návratnost investice.

Mezi nejznámější dotační programy patří Nová zelená úsporám, která nabízí finanční podporu na pořízení solárních systémů pro rodinné i bytové domy. Dotaci lze získat jak na pořízení nového systému, tak i na modernizaci stávajícího.

Kromě Nové zelené úsporám existují i další dotační programy, které se zaměřují na specifické cílové skupiny, jako jsou obce, firmy nebo zemědělci. Informace o aktuálně dostupných dotacích a podmínkách pro jejich získání poskytují specializované webové portály, energetičtí konzultanti a instalační firmy.

Před podáním žádosti o dotaci je důležité provést důkladnou analýzu potřeb a možností daného objektu. Solární systém by měl být správně dimenzován a instalován kvalifikovanou firmou, aby byla zajištěna jeho efektivní a bezpečná funkce.

Financování solárního systému pro ohřev vody je možné i formou úvěru. Některé banky nabízejí speciální úvěrové produkty s výhodnějšími úrokovými sazbami pro ekologické investice.

Budoucnost solárního ohřevu

Solární ohřev vody se v posledních letech stává stále populárnějším řešením pro domácnosti i firmy. Není se čemu divit – nabízí ekologický a ekonomický způsob, jak si zajistit teplou užitkovou vodu (TUV). Jaká je ale budoucnost solárního ohřevu?

Experti se shodují, že solární ohřev má před sebou slibnou budoucnost. Stále se vyvíjejí nové a efektivnější technologie, které dokáží lépe zachytávat sluneční energii a přeměňovat ji na teplo. Roste také povědomí o ekologických dopadech tradičních zdrojů energie a lidé čím dál častěji hledají ekologičtější alternativy. Solární ohřev vody je jednou z nich.

Vládní programy na podporu obnovitelných zdrojů energie dále přispívají k rostoucí popularitě solárních systémů. Dotace a další formy podpory snižují počáteční investici do solárního ohřevu a dělají ho dostupnějším pro širokou veřejnost.

Solární ohřev vody má potenciál stát se běžnou součástí našich domovů a firem. S rostoucí efektivitou technologií, rostoucími cenami energií a rostoucím povědomím o ekologických otázkách se dá očekávat, že solární ohřev bude hrát v blízké budoucnosti stále důležitější roli.

Publikováno: 15. 08. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: Jiří Novotný

Tagy: solární ohřev tuv